Tehyn valtuustovaalit 2017

Toteuta demokratiaa – asetu ehdolle Tehyn vaaleissa

 

Tehyn valtuustovaalit käydään syksyllä 2017. Nyt sinulla tehyläisenä on mahdollisuus vaikuttaa, kuka liitossa päättää tärkeistä edunvalvonnan ja muun toiminnan linjauksista. Käytä äänioikeuttasi ja asetu myös itse ehdolle.

Tehyn valtuustoon valitaan 83 tehyläistä, vaalipiirinä on koko maa. On tärkeää, että valtuustoon saadaan monipuolinen joukko tehyläisiä, eri ammattien ja ikäryhmien edustajia. Kuka tahansa vaalikelpoinen ammattiosaston jäsen voi asettua ehdolle.

Valtuusto käyttää ylintä päätösvaltaa Tehyssä. Se muun muassa valitsee Tehylle puheenjohtajan, hyväksyy työehtosopimukset, päättää Tehyn rahan käytöstä sekä muista isoista linjauksista.

Ehdokkaaksi Tehyn valtuustoon

Aiempaa kokemusta edunvalvonnasta tai vastaavista tehtävistä et tarvitse. Riittää, että olet vaalikelpoinen tehyläinen ja kiinnostunut yhteisten asioiden hoitamisesta. Tehy ja liitossa toimivat valtuustoryhmät tukevat sinua ja perehdyttävät tehtävään.

Vaalitavan vuoksi kannattaa lähteä ehdokkaaksi valtuustoryhmien listoilla. Valtuustoryhmiltä saat apua vaalityössä ja vaaliliiton kautta läpimenokin on varmempaa.

Vaalikelpoisuus

Olet vaalikelpoinen, jos olet liittynyt Tehyn ammattiosastoon 31.3.2017 mennessä ja jäsenmaksusi ovat kunnossa. Jos olet epävarma vaalikelpoisuudestasi, voit tarkistaa asian jäsenrekisteristämme.

Valtuustovaalin aikataulu

Ehdokkaaksi asettuminen: 7.4.-31.5.2017  
Äänestys: 11.–28.9.2017
Vaalitulosten julkaisu: 2.10.2017
Järjestäytymiskokous: 13.–15.11.2017

Valtuustoryhmät

Jos olet kiinnostunut ehdokkuudesta Tehyn vaaleissa, ota rohkeasti yhteyttä johonkin valtuustoryhmistämme. Tutustu ryhmien toimintaan ja tavoitteisiin heidän verkkosivuillaan.

Arvo Ammattitaidolle – Värdera Yrkeskunskapen

https://www.arvoammattitaidolle.fi
Yhteyshenkilö: Lotta Ahola, p. 040 756 8206, lotta.ahola@tehy.net

SITKE - sitoutumattomat ja keskiryhmät

http://www.tehysitke.net
Yhteyshenkilö: Anna Maija Taanila, p. 040 561 4398, anna-maija.taanila@ouka.fi

Tehyläiset vihreät

http://tehylaisetvihreat.net
Yhteyshenkilö: Atte Tahvola, p. 040 718 6550, atte.tahvola@gmail.com

Tehyn Vapaat Vaikuttajat

https://www.vapaatvaikuttajat.net
Yhteyshenkilö: Nina Jaara-Sagulin p. 050 427 9937, nina.jaara-sagulin@hus.fi

Tehyn vasemmisto ja sitoutumattomat

https://tehynvasemmisto.yhdistysavain.fi
Yhteyshenkilö: Marja-Leena Torkki, p. 050 400 7787, marja-leena.torkki@tehy.fi

Terveydenhuoltoalan Yhdessä Eteenpäin

https://www.yhdessaeteenpain.fi
Yhteyshenkilö: Tatu Tiala, p. 050 345 7509, tatu.tiala@ppshp.fi

Tehyn puheenjohtajan valinta

Tehyn puheenjohtaja ja hallitus valitaan valtuuston järjestäytymiskokouksessa 13.-15.11.2017. Valtuustoryhmät voivat asettaa oman puheenjohtajaehdokkaan.